Avarmaa Permakultuuritalu

Meie tegemiste ankrupunktiks on Maa. See paik, mis annab avarat tunnet, värsket õhku, lindude laulmist, taimede kasvamist ja ilusat taevast, on Avarmaa.  

Avarmaa asub Eesti keskel ühel liivasel künkal.  Seal on vana arhitektuuri esimese vabariigi aegadest ja juba sündinud ka uusi lahendusi – indiaanlaste püstkoda (tipi) ning sellest inspireeritud kilesaun.  Maa oskab kasvatada, kui vaid ise osata kasvama panna. Katsetame permakultuuri lahendusi ning olemasolevast vanast õunaaiast on plaan kujundada toidusalu ehk metsaaed.  
  
Avarmaal saab luua kõike võimalikku, sest selleks on ruumi.
 
Juba on Avarmaal kõlanud torupilli, trummi, kitarri ja laulu. On põlenud küünlad õdusal suveööl, on valminud putru ilusal hommikul ning on vaadeldud vihma rahulikku valgumist. Talviti on suurel lagedal hea matkasuuskadega liuelda.
 
Maal on inimestel komme palju toimetada. See on ka loomulik, sest iga tegevus koos teadlikkusega saab olla sulaselge rõõm, kui nahka paitab tuul ja sõõrmeis on värske õhk. 
 
Avarmaal hoiame me tegemist ja mittetegemist tasakaalus, teeme mõlemat parasjagu.  
 
Selleks, et saaksid sündida õiged lahendused, tuleb esmalt vaadelda, märgata, unistada. Vahest läheb mööda terve aastaaeg, teinekord aastagi, enne kui pilt muutub selgemaks ning järgmine suurem tegu end avaldab.      
 
Ühel päeval, kui väljas puhus kõva tuul ja vihma sadas näkku, jäi poja Avarmaal autos magama ja mina sain vaadelda ja lugeda. Siis saingi aru, et hoolimata kõigest muust muutuvast, tahan ma ikkagi õppida ja kogemusi saada maaga koos olemisest ja tegemisest. Avarmaa on koht, kus paljut saab paremaks teha. Sellepärast alustangi sealt, kus ma olen.

Permakultuur on tööriist, mis aitab ennast muuta ja oma pilgule anda hoopis teise nurga ning tegemistele luua uue tähenduse. See on nii suur, et alguses olles ei teagi, kuhu see kõik juhatada võib. Otsustasin, et julge pealehakkamine on pool võitu.

Eestis on Permakultuur alles jõudu kogumas. Sestap anname oma tegemistega ka sellele liikumisele hoogu juurde ja jagame seda, mis jagamist esile kutsub.